,,Česť a sláva hrdinom Slovenského národného povstania (SNP) padlým za oslobodenie našej vlasti.“ Predstavitelia štátnej správy, miestnej samosprávy, politických strán a partnerských návštev si uctili, v pondelok popoludní pri Pamätníku vďaky hrdinov a obete SNP. Nasledoval presun do obce Kríže, kde pred 73. rokmi mali partizáni svoju základňu a kde došlo k ťažkým bojom.
K pamätníku na bicykli i pešo
V roku 2013 Občianske združenie Dobrá MyšLienka s ďalšími partnermi zrealizovali projekt „Po stopách SNP v našom regióne“. Tabule s textami a fotografiami prinášajú návštevníkovi dostatok informácií z histórie.
Na počesť padlých hrdinov v SNP bol nad obcou Kríže postavený v rokoch 1959 a 1960 pamätník, ktorý symbolizuje partizánskeho veliteľa pri pozorovaní. Pamätník dal postaviť Okresný národný výbor (ONV) Bardejov za pomoci obyvateľov obce Kríže. V roku 1963 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pri zrode pamätníka bol akademický sochár J. Machaj a F. Patočka.
Dobrovoľníci z obce Kríže a Bogliarky sa rozhodli nasvietiť pamätník na kopci. Pred dvoma rokmi osadili stĺpy od kostola. Dobrovoľníkom komplikuje dokončenie osvetlenia odcestovanie za prácou mimo región. Brigády sa z toho dôvodu dohadujú komplikovanejšie.
Čergovské pohorie bolo počas 2. svetovej vojny významným strediskom partizánov a ilegálnych pracovníkov odboja na východnom Slovensku. Zvlášť významnú úlohu tu zohrávalo územie v okolí obce Kríže, Livov a Livovská Huta. V Čergovskom pohorí pôsobilo viacero partizánskych skupín: Čapajev, partizánska skupina Rokosovský Ltvinov, Partizánsky diverzný odddiel Kvitinského (neskôr premenovaný na Partizánsku brigádu Gottwald), Partizánska skupina Lipa, Partizánsky zväzok Alexander Nevský a iné.
Po vypuknutí SNP 29. augusta 1944 Nemci bleskovo využili zlyhania a nerozhodnosť veliteľov dvoch východoslovenských divízií slovenskej armády, ktoré v tom čase predstavovali silu 20 000 až 30 000 dobre vyzbrojených mužov. Došlo k ich rýchlemu odzbrojeniu. Mnoho vojakov padlo do zajatia, časť z nich zutekala domov. Časť oddielov sa však nedala odzbrojiť a pridali sa k partizánom. Napríklad k Partizánskemu oddielu Alexandra Nevského prišlo niekoľko jednotiek so samotným veliteľom 1. divízie plk. Mikulášom Markusom. K oddielu sa taktiež pripojila celá horská delostrelecká batéria s veliteľom Ožvaldíkom. V prvých dňoch septembra 1944 bolo v Čergovskom pohorí sústredených viac ako 3000 slovenských vojakov.
Pamätník SNP v obci Kríže 29. 8. 2017
Prísaha československého partizána
,,Prisahám na všetko, čo mi je sväté, že v boji za oslobodenie Československej republiky nebudem ľutovať ani svojich síl, ani svojho života.
Nemilosrdne budem mstiť všetky muky a slzy našich matiek a sestár, zavraždených vlastencov, všetky zločiny spáchané nemeckými a maďarskými barbarmi na Čechoch, Slovákoch a Karpatských Ukrajincoch. …
… Mojím heslom bude: Smrť fašistickým okupantom – slobodu národom Československa!„
V okolí obce Kríže sa náchádza viacero lokalít s pozostatkami partizánskych zákopov. Na jednu z týchto lokalít sme sa boli pozrieť i my. Asi 300 metrov pred obcou kríže vedľa príjazdovej cesty nájdete informačnú tabuľu. Odtiaľ vás značená prístupová trasa dovedie priamo k partizánskym zákopom. Ak budete chcieť vidieť viac, dlhšou trasou sa dostanete k horným zákopom a zemľanke.